Google on alustamas äppide sisu kuvamist oma otsingumootoris, juhul kui spetsiaalne äpp ei ole nutiseadmesse installeritud siis Google kuvab sealset infot läbi oma pilve lahenduse.

Google teatas eile suurest muutusest oma võimekuses kuvada äppides leiduvat infot oma otsingumootoris – enam ei ole vajalik äppidel teha eraldi veebiversiooni oma tootest, et olla otsingumootoris nähtav. Nüüdsest on kasutajatel võimalik sirvida äppides leiduvat infot otse läbi otsingumootori – juhul kui sul ei ole konkreetne äpp alla laetud, siis Google annab võimaluse seda striimida läbi nende pilve.

Selle puhul ei suunata kasutajat mingile kohandatud veebilehele, vaid striimitud rakendused jooksevad virtuaalsetes masinates Google pilve platvormil ning toimivad täpselt samamoodi nagu „originaal“ rakendused.

Google striim

Uus striimimise võimalus ning parandatud versioon rakenduste sisu indekseerimisest on hetkel algfaasis ning see toimib hetkel vaid Google poolt välja valitud partneritega.

Google on tegelikult indekseerinud mobiilirakenduste sisu juba kaks aastat, et käia ajaga kaasas, kuna hetkel liigub üha enam kasutajaid lauaarvutist nutiseadmetesse ning kasutab sealseid spetsiaalseid rakendusi. Alates käivitamisest on Google täiustanud rakenduse siseste viidete indekseermises. Alustas Google oma teenuse testimist väikese hulga Androidi rakendustega, kuid nüüdseks on ta võimeline indekseerima tervet rakenduses leiduvat sisu ning tulevikuplaanidesse kuulub lisaks Androidi rakenduste indekseerimisele ka iOS rakenduste indekseerimine.

Tuhanded mobiilirakendused on juba indekseeritud, mis tähendab et nende sisu võib esineda Google otsingu tulemustes. Google väidab, et tänasel päeval on neil mobiili rakendustest indekseeritud 100 miljardit linki. Pakkumaks oma klientidele veelgi paremaid otsingutulemusi, siis on nüüdsest sinna kaasatud ka mobiilirakendustes sisalduv info.

 

Miks rakenduste sisu indekseerimine on oluline

Varasemalt oli mobiilirakenduste loojal vaja luua oma rakendusest otsingumootorite jaoks „koopia“ oma rakendusest, mis tähendas et rakenduste loojad pidid lisaks looma ka täisfunktsionaalse veebilehe.

Kuigi paljud ettevõtted on nüüdseks nutiseadmete kasutajate jaoks mõeldud lehed luua, mis on kasutajasõbralikud kõigi seadmetega kasutamise korral, siis on piisavalt palju mobiilirakendusi, mille sisu on kättesaadav ainult läbi rakenduse. Google tahab pakkuda nüüdsest ligipääsu ka sellele sisule, hoolimata sellest, kas sul on see rakendus installeritud või mitte.

Selleks, et Google indekseeriks mobiilirakenduse sisu oma otsingumootoris tuleb rakenduse arendajal paigaldada API, mis võimaldab Google-il aru saada kuidas rakendus toimib. Selle alusel arvutatakse ka rakenduses leiduva sisu otsingutulemuste positisoon. Eelnevalt oli lisaks rakendusele vajalik ka veebilehe olemasolu.

„Peidetud“ sisu üles leidmine on ülioluline ettevõtte jaoks, mille ärimudel on pakkuda klientidele vajalikku informatsiooni ning seejuures müües reklaami nendele otsinguterminitele. Kui Google ei suudaks pakkuda infot äppidesse peidetud info kohta, siis nende ettevõte võib ajapikku omatähtsust kaotada.

 

Rakenduste striimimine pilve platvormilt

Samal ajal kui Google proovib aru saada mobiilirakendustes olevast sisust, nad testivad ka võimalusi kuidas pakkuda kasutajatele rakendustes leiduvat infot, isegi kui sa pole seda rakendust installeerinud. Mis õnnestumise korral võib olla kahjulik mobiilirakenduste loojate ärile.

Kuna kui rakenduses leiduv info on vaid ühe Google-i otsingu kaugusel, milline motivatsioon on kasutajal see endale ikkagi installeerida oma seadmesse? Kasutajad võivad otsustada selle kasuks pideva kasutamise tulemusena, kus „originaalrakenduse“ paigaldamine võib anda eelise.  Teine võimalus  mobiilirakenduste loojal ärieelise säilitamiseks võib olla näiteks veebiühenduseta lahenduse pakkumine, mida Google ei suudaks pakkuda.

Google omandas võimekuse mobiilirakenduste striimimiseks 2014. aastal, kui ta ostis salaja start-up ettevõtte nimega Agawi. Antud ettevõte oli arendamas mobiilirakenduste striimimise võimalust veebis, mis sisaldas võimalust tavapäraste veebireklaami bännerite asemel kuvada online mänge.

Uue striimimise lahenduse väljatöötamisel töötasid mitmed endised Agawi töötajad koos Google-i töötajatega, loomaks uudset striimimise lahendust. Google on esimene ettevõte, kes pakub sellist lahendust, mis on lõpptarbijatele suunatud.

Lõpptarbija jaoks on striimimise teenuse toimimine üsna lihtne.

Kui kasutaja vajutab sinisel lingil Google otsingutulemustes, ning neil ei ole rakendus installeeritud, siis nad saavad võimaluse vajutada nupul mis käivitab neile striimitud versiooni.

Rakendus pannakse Google pilveplatvormil olevas virtuaalmasin tööle ning kasutaja tegevus saadetakse omakorda pilveserverile tagasi. Seejärel virtuaalmasin teostab need tegevused rakenduses ning saadab selle tulemused tagasi kasutajale.

Algselt peab selle teenuse toimimiseks kasutama nutiseadmes Google-i rakendust, et see toimiks. Lisaks peab kasutama Andriod Lollipop operatsioonisüsteemi või sellest uuemaid lahendusi, wifi ühendus ning head internetiühendust. Hetkel on see teenus saadaval vaid USAs.

Google kirjeldab seda striimimise võimalus tänasel hetkel rohkem kui turuuuringut, et kuidas inimesed suhtuvad selle kasutamisse, enne kui nad pühenduvad selle ülemaailmsele laienemisele ning iOS operatsioonisüsteemi kaasamisse. Samas Google plaanib üha enam kaasata rakendustes leiduva info kaasamist, ilma et neil oleks veebisaidi „koopiat“ rakendusest.